باشد والدین در تربیت فرزندان موفقتر خواهند بود

نام کوچک وی را بیان کنید. شما نمیتوانید یک فرزند مصمم را مجبور کنید عقاید شما را باور داشته باشد اما اگر در زندگی مانند یک شخص بافضیلت رفتار کنید الگوی مناسبی برای او خواهید بود. اگر برای صرف شام با خانواده بیرون میروید, زودتر خود را به آنجا برسانید تا مجبور نباشید برای خالی شدن یک میز منتظر بمانید. محیط خانه را برای کودک خود دوستانه کنید و انتظارات معقولی از او داشته باشید. نتیجه ای که طی بررسی در منابع دینی و همچنین برداشت هایی که از تفاسیر ارزشمند المیزان و نمونه انجام شده این بود که والدین اولین و مهمترین جایگاه و نقش را در ایجاد و تقویت تربیت دینی فرزندان داشته و این ایفای نقش را در قالب نقش های عقیدتی، نظارتی، مشورتی و تربیتی- الگویی به انجام می رسانند. والدین باید در عمل به کودک نشان دهند، زمانی که حقیقت را بیان می کند، بیشتر مورد توجه آن ها قرار میگیرد. ازاینرو باید به کودک نوپا آموزش دهید چگونه به شیوهای صحیح و مطمئن رفتار کند. بذری که اکنون در رفتار با کودک یک ساله تا سه ساله خود میکارید بعدها به ثمر خواهد نشست و شما ثمره تلاش در تربیت کودک خود را خواهید بود ( اما انتظار نداشته باشید که این درخت در یکشب رشد کند.

در صورتی که به علت طلاق یا به هر علت دیگری والدین فرزند در یک منزل ساکن نباشند، هریک از والدین که فرزند تحت حضانت او نمی باشد حق ملاقات فرزند خود را دارد. از آن جا که در قانون به صراحت درباره حق حضانت از کودک و چگونگی نگهداری از او موادی آمده است، نمی توان خلاف قانون عمل کرد، بنابراین ثبت این شرط باطل است، زیرا دادگاه مطابق قانون عمل میکند و ممکن است پدر یا مادر در آن زمان کفایت و شرایط نگهداری از کودک را نداشته باشند که صد البته تشخیص آن با دادگاه است. کسی که مدام برایش حصار ایجاد شده، یک دفعه به نقطهای میرسد که تمام حصارها را حذف میکند و به حصارشکنی میرسد و از آن طرف، کسی که به خاطر حصارشکنیها و ولانگاریها به خطر افتاده و مثلاً دچار اعتیاد و فساد شده، ممکن است که مدّتی به یک حصاربندی افراطی (رهبانیّت) پناه بیاورد. میتوانید به خاطر راستگویی ازتنبیه کودک کم کنید و تنبیه ملایمتری برایش درنظر بگیرید تا بداند گفتن حقیقت میتواند بهتر از دروغ گفتن باشد. واکنش افراطی از خود نشان ندهید: عصبانیت شما در او ایجاد ترس میکند و باعث میشود بیشتر دروغ بگوید. فرزندان خود را احترام نمایید و آنان را نیکو تربیت کنید».

اگر کودک یک ساله تا سه ساله خود را تنها به این دلیل که هنوز برای درک قوانین و پیامدهای رفتاری خود کم سن و سال است از کارهای سخت معاف می کنید مرتکب اشتباه بزرگی شدهاید. اگر روزانه 20 بار به کودک بگویید, این کلمه کارایی خود را از دست میدهد. در هنگام نصیحت کردن فرزند نوجوان، ضمن توجه به سخنان او، افکار و احساسات خود را برای او تشریح نماییم. یونگ حتی دوران میانسالی و حتی کهنسالی را در رشد شخصیت فرد موثر میداند. در مورد رفتارهایی که برایتان آزار دهنده است برایش توضیح دهید. پیش از انجام هر کار جدید به کودک هشدار دهید تا او آمادگی لازم برای تغییر شرایط را داشته باشد. از نگاه اسلامی نیز، تربیت دینی یک فرایند چند مرحلهای است که نقطه آغاز آن، پیش از تولد است. به علاوه لازم نیست تنبیه را پیش والد دیگر بازگو کنید، تنبیه چیزی است که بین شخص شما و کودک است و لازم نیست کس دیگری از آن باخبر شود. اما هنگامیکه سعی دارید توجه کودک را به کار دیگری معطوف کنید, او قطعاً به کاری بازمیگردد که مشغول انجام آن است. از برچسب دروغگو زدن به کودک اجتناب کنید و با این واژه او را خطاب نکنید.

بدانجهت سزاوار است والدینِ کودکان خود را به این خوی با ارزش اخلاقی و اجتماعی عادت دهند. روسو در این سالها تلاش میکرد، وارد محافل مرفه پاریس شود و همزمان در حلقههای ادبی این شهر برای خود اعتباری کسب کند. این همان دور تسلسلی است که روسو از ان صحبت می کند و معتقد است که تمیز نیکی از بدی و درک علل وظایف بشری کار یک کودک نیست. برای دریافت مشاوره کودک می توانید با مشاوران افرا کلینیک تماس حاصل فرمایید. با او رابطه نزدیک برقرار کنید: از چنین عباراتی استفاده نمایید: “میدونم که دوست نداری تنبیه بشی، اما از اینکه گلدون شکسته، خیلی ناراحتم”. تا میتوانید به آنها عشق بورزید و در ضمن رابطه خود با همسرتان را نیز فراموش نکنید. با آگاهی از این رهنمودهای ارزشمند، میتوان انتظار داشت که والدین و مربیان بتوانند آن چنان که شایسته است، فرزندانی تربیت کنند که فردی لایق برای خود و جامعه و خانواده خود باشند.

دیدگاهتان را بنویسید